Lazy Load Nedir?

Lazy Load, görsel yoğunluğu ve sayfa uzunluğu (aşağı doğru) fazla olan sitelerde, sitenin geç açılmasını engellemek amacı ile kullanılmakta olan bir java script dosyasının kullanılmasıdır. Bu özelliğin kullanıldığı bir web sayfası açıldığında ekranda henüz yer almayan resimler yüklenmesi önlenmektedir.

Örnek olarak bir sayfada 100 tane resim var ise ancak sayfa açıldığında karşınıza çıkan 10 resim bulunmaktaysa, sunucudan sadece bu resimler çağrılarak yüklenir. Mouse scroll hareketi (aşağı doğru inilmesi) ile birlikte inilen alan kadar resimlerde teker teker yüklenmeye başlayacaktır. Lazy Load özelliği sayesinde birden 100 tane resim açmak yerine sadece 10 tane resim açılmakta ve bu sayede ilgili sayfanın daha hızlı bir şekilde açılması sağlanmaktadır.

Lazy Load Kullanılmasının Faydası Nedir ?

✔ Sayfanın açılma süresi hızlanır. Bu durumda arama motoru optimizasyonunu (SEO) dolaylı bir şekilde pozitif etkilemektedir.

✔ Siteye giren kullanıcı tüm resimlerin açılmasını beklemez. Bu durumda siteden hemen çıkma oranlarının önüne geçilmiş olur.

✔ Aşırı kaynak kullanımı yerine sadece internet kullanıcısının görüntülediği alanlar sunucudan yüklenir. Bu sayede ihtiyaç dışı kaynak kullanımının önüne geçilmiş olur.

 Kullanılması Tavsiye Edilen Siteler

Özellikle görsel yoğunluğu fazla olan e-ticaret ve haber sitelerinde kullanılması tavsiye edilir. Aynı zamanda onlarca resimden oluşan slider ya da galerilerde de kullanılması sayfanın açılma hızına büyük katkı sağlayacaktır. Yukarıda anlatılmış olan faydalardan yararlanmak isteyenler, kullandıkları yazılıma ekleyecekleri lazy load java script dosyası ile birlikte bu özelliği aktif edebilmektedirler.