Yaratıcı Web Sitesi İçin 5 Öneri

Bir web sitesi tasarlamadan önce, web sitesinin tasarımı hakkında dikkatlice düşünmelisiniz. Web sitesini oluşturduktan sonra, deneme yanılma yöntemi ile değil, sürecin başlangıcında taslaklar oluşturarak web sitesi yapımına başlamalısınız. Kendinize belirli aralıklar belirleyerek, bu aralıklarda demo, beta gibi sürümleri denemelisiniz.

Web sitenizi tasarlarken sizlere yardımcı olabileceğini düşündüğümüz birkaç tasarım önerisi hazırladık.

1. İnfografik Kullanarak Dikkatleri Sitenizin Üzerine Çekin

Yaratıcı Website Tasarımı İçin 5 Öneri

İnfografikler web sitenizin tasarımı için oldukça önemlidir. Sitenize ciddi bir görünüm kazandırmanıza yardımcı olur. Aktarmak istediğiniz bilgileri sayfalarca yazmak yerine, basit birkaç grafik ile bilgi aktarımını gerçekleştirebilirsiniz. Kullanabileceğiniz çok sayıda ve farklı formatlarda infografikler bulunmaktadır. Bu infografikleri incelemenizde ve kendi siteniz için uyarlayabileceğiniz şekilde düzenlemenizde fayda var.

Yerinde, zamanında ve işlevsel şekilde kullanılan grafikler akılda kalıcı hale gelir. Bu şekilde ziyaretçilerinizin, tekrar ziyaret edebileceği bir web sitesine sahip olma şansınız oldukça yüksektir. Kullandığınız grafikleri standartlaştırmaya çalışın. Ziyaretçileriniz web sitenizdeki grafikler ile, sizleri bütünleştirebilir. Bu süreçte ise; web sitenizin marka değerini yükseltme imkanı yakalamış olursunuz.

2. Sade Görünümlü ve Derin Altyapıya Sahip Bir Web Siteniz Olsun

Yaratıcı Website Tasarımı İçin 5 Öneri

Web sitenizi dünya üzerinde birçok yerden, farklı yaşta, farklı cinsiyette ve farklı dilde binlerce kullanıcı ziyaret edebilir. Web sitenizi herkesin ziyaret edebileceği şekilde düzenlemeniz gerekmektedir. Kullanacağınız semboller, linkleme, başlık boyutu, resimler ve reklam alanları ziyaretçilerin dikkatlerini dağıtmamalı ve istedikleri bilgiye rahatlıkla erişebilmelilerdir.

Kullanıcıların sitenizde kolayca vakit geçirebilmeleri için, yaygın olarak kullanılan alanları, web sitenize kesinlikle belirgin bir şekilde yerleştirmelisiniz. Menü çubuğunun standart olmasına ve her ziyaret edilen sayfa içerisinde belirlenen alandan açılması ve işlevini yerine getirmesine dikkat edebilirsiniz. Sayfalarınız standart olmalı fakat; bu süreç içerisinde kesinlikle alt yapı çalışmalarını geliştirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Web siteniz sade bir görünüme kavuşurken, kesinlikle alt yapısını geliştirmek için gerekli olan tüm düzenlemeleri sağlamalısınız. Bu aşamada, kullanıcı için içeriğin özelleştiği sade görünümlü bir web sitesini örnek alabilirsiniz. Sade tasarımın arkasındaki derin alt yapı ise; herkesin dikkatini çekecektir.

3. Kullanıcılar İle Etkileşim İçinde Olan Bir Tasarım Hazırlayın

Yaratıcı Website Tasarımı İçin 5 Öneri

Kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiği zaman, karşılarında akıllı bir varlığın olduğunu hissetmeliler. Web sayfaları içerisinde gezen kullanıcılar, yalnız olmadıklarını ve etkileşimde bulunabileceği bir sitenin olduğunun bilince olmalıdırlar.

Kullanıcılardan, sitenizde gezinirken geri bildirim alabilmelerini sağlayın. Tasarımınızı değerlendirmelerini isteyin. Sadece yorumlar ile etkileşim kurmaya çalışmayın, kullanıcılar ile etkileşime geçmenin yeni yollarını keşfedebilirsiniz.

4. Sektör Analizini Doğru Yapın

Web sitenizi oluşturacak sade bir blogger bile olsanız, kesinlikle sizinle aynı konuda içerik sağlayan veya aynı sektörde pazara sahip olduğunuz web sitelerinin tasarımlarını inceleyin. Kullanıcı gözü ile değerlendirmeler yapın. Ardından rakiplerinizden daha farklı ve daha dikkat çekici neler yapabileceğiniz ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmaya başlayabilirsiniz.

Web sitenizi tasarlama planı yapmadan önce kesinlikle sizinle aynı kategorideki web sitelerini ziyaret edin ve onlardan farklı olarak kendinizi nasıl ön plana çıkarabileceğinizi düşünün. Buradaki amaç, diğer web sitelerinin yapıları hakkında bilgi edinmeniz ve sizleri ziyaret edecek olan kitlenin kullandığı web siteleri hakkında bir takım ipuçları yakalamanız. Kullanıcılar ne gibi siteleri ziyaret ediyorlar? Sizin oluşturacağınız site ile, nasıl bir ziyaret deneyimi yaşayacaklar?

Kullanıcılar sizin sitenizi inceledikten sonra, diğer siteleri değil de sizin sitenizi ziyaret ediyorsa, farkınızı ortaya koymayı başardınız demektir. Bu noktada, rakiplerinizi doğru analiz ederek avantaj kazanabilirsiniz.

Yaratıcı Website Tasarımı İçin 5 Öneri

5. Tasarım Kurallarının Sınırlarını Zorlayın

Kaliteli ve akılda kalıcı bir site tasarımı için; oluşturacağınız tasarımın mevcut olan tasarımlardan farklı olması ve baştan aşağı olmayacak şekilde küçük değişiklere yer verilmesi faydalı olacaktır. Eğer, siz tüm tasarım kurallarını çiğneyerek bir web sitesi tasarlarsanız, ziyaretçileriniz sitenizde yabancılık çekebilir. Fakat çok küçük ama dikkat çekici, hatta hafif sarsıcı bir yenilik, sizlerin çok kısa zamanda iyi bir web sitesi oluşturmanızı sağlayabilir.

Öğrenebileceğiniz çoğu tasarım kuralını öğrenmeye çalışın. Fakat; bunların bir kısmını uygularken, bir kısmını da kendiniz için özelleştirin. Hatta bazılarının kurallarını baştan oluşturun. Sitenize özgü, farklı bir hava oluşturmanız yararınıza olacaktır. Bu web alanını baştan aşağıya sizin oluşturduğunuzu, her ziyaretçinin hissetmesini sağlamalısınız!