nofollow Link Nedir?

Başarılı bir SEO çalışmasının anahtarı linklerden geçer. Profesyonel SEO uzmanları, çalışma yapılan siteye verilen her bir bağlantının önemli olduğunun da farkındadır. Her ne kadar tüm linkler sıralama sonuçlarında yükselmek için aynı etkiyi oluşturmuyor olsa da, dahili ve harici linkler bir sitenin sıralamasına etki eden en büyük unsurlar arasında yer alır.

Hal böyle olunca Google’da yükselmeye çalışan site sahiplerinin aklında “Nofollow linkler işe yarar mı?” şeklinde bir soru oluşabiliyor. Bu yazı, çokça merak edilen bu soruya bir cevap niteliğinde.

Neden Nofollow?
Arama motorları siz aksini söyleyene kadar sitenizde yer alan tüm linkleri indeksler ve arşivine katar. Bazı linklere “nofollow” etiketini ekleyerek arama motorlarına bu siteyle alakanız olmadığını, referans olmak istemediğinizi belirtebilirsiniz. Bunun örnek bir HTML kodu aşağıdaki gibidir:

<a href=”http://www.sitedresi.com/” rel=”nofollow”>

Sitenizde yer alan bu linkler kullanışlı ve konuyla alakalı ise Google sizi cezalandırmaz. Örneğin haberlerin altına gelen yorum kutucuğundaki nofollow linkler veya tanıtımını yaptığınız bir ürünün satış sayfası için verdiğiniz link, sıralamanıza olumsuz etki etmez.

Ancak bazı durumlarda Google, sitenizle ilgili “manuel” işlem yapmaya kalkabilir. Bunun önüne geçmek için aşağıdaki durumlarda Nofollow link kullanmanız icap eder.

Ücretli linkler
Tanıtım yazısı veya ücreti karşılığında backlink satışı gerçekleştirdiyseniz, alıcıyı “nofollow” link çıkışı yapmaya ikna etmenizde fayda olabilir. Çünkü Google, ücretli link satışına karşı çok katı hareket ediyor ve siteleri cezalandırmakta oldukça hızlı davranabiliyor.

Ürün tanıtımları
Teknoloji haberlerinde tanıtılan bir ürünün satış sayfası için link vermenizden daha doğal bir şey yoktur. Bu gibi doğal bağlantıları mümkün mertebe “nofollow” etiketiyle vermeniz tavsiye edilir.

Değersiz siteler
Nofollow linkler çoğunlukla güvenmediğiniz, sahibini tanımadığınız veya referans olamayacağınız siteler için verilmelidir. Eğer sitenizdeki bir içerikte mecburen böyle bir siteye link çıkışı yapmak zorunda kalırsanız, kesinlikle nofollow etiketini kullanın. Düşük kaliteli sitelere referans olmak, organik arama sonuçlarında düşüş yaşamanıza yol açabilir.

İndekslenmeyen sayfalar
Sitenizde indekslenmeyen, arama motoruna kapalı bir sayfa varsa link verme durumunda nofollow etiketini kullanın.

Yönetim sayfaları
Google’ın oturum açma sayfası, yönetim paneli ve benzeri bölümleri “nofollow” etiketiyle indekslemesini sağlayın.

Sosyal medya butonları
Hemen her içeriğin altında konumlandırdığınız Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerine ait paylaşım butonlarının “nofollow” etiketine sahip olduğundan emin olun.